KAMBRIUM - moře bohatě ožívají
Kambrium je nestarší částí paleozoika, kde rozložení kontinentů zatím není zcela jasné. Gondwana pravděpodobně zasahovala ze severního mírného pásma přes rovníkovou oblast až do jižního chladného pásma. Lauretánie, Siberie a Kazachstanie ležely v teplém pásu, zatímco Baltika ve vyšších zeměpisných šířkách jižní polokoule.
V kambriu ještě doznívají kadomské (panafrické) procesy. Do svrchního kambria spadají v Evropě pohyby označované jako sardinská fáze.
V kambriu se hodně rozvíjel organický svět. Mnohé skupiny živočichů si začaly vytvářet pevné schránky, které se mohly dochovat jako zkameněliny. Začíná to nápadným nástupem malých organismů s fosfatickými schránkami a rychle se rozšiřují tzv. archeocyáti, což byli pravděpodobně příbuzní hub Porifera. Vytvářeli vápnité kuželovité schránky podobné korálům. Vrcholu dosáhli již ve spodním kambriu, na jeho konci vymírají. Již od spodního kambria se objevují zástupci kmene měkkýšů - přílipkovci, hyoliti, plži, ramenonožci, ostnokožci a různí reprezentanti červovitých organismů a členovců. Právě poslední dvě skupiny dosáhly během spodního a středního kambria svého maximálního rozvoje. Uprostřed spodního kambria se již objevují trilobiti, kteří se rychle rozšířili do různých mořských prostředí. Dále se zde vyvíjeli láčkovci (např.koráli), první hlavonožci, konodonti, foraminifery, radiolárie a graptoliti.
Již ze spodního kambria byly popsány nejstarší zbytky bezčelistných, drobným rybkám podobných praobratlovců. Kambričtí živočichové se vyskytují v mořských uloženinách. Jedinou výjimkou je zvláštní fauna členovců z paseckých břidlic českého spodního kambria, které pravděpodobně pocházejí z lagunárního brakického pobřeží. Souše ještě zřejmě nebyla obydlena kromě bakterií a snad i řas.
Odkazy:
www.mujweb.cz/veda/trilobita
barrandien.wz.cz
trilobit.wz.cz
selenopeltis.fbi.cz
pravek.wz.cz