Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Sobota 20. dubna 2024
 Zpravodaj

Zpravodaj > Září 2000

Obrovský úspěch Kralup nad Vltavou na světovém fóru

Historicky první světový hokejbalový titul v kategorii juniorů putuje za oceán

Ve dnech 22. - 25. června hostily Kralupy nad Vltavou historicky první mistrovství světa v hokejbalu v kategorii juniorů, hráčů do 20 let. Organizovaný hokejbal v České republice pod hlavičkou Českomoravského svazu hokejbalu (ČMSHb) slaví
letos 10. výročí od svého založení. Nejen díky tomuto jubileu byl pověřen mezinárodní hokejbalovou federací ISBHF uspořádáním I. mistrovství světa juniorů. Na zasedání Výkonného výboru ČMSHb v Praze 11. září 1999 bylo rozhodnuto o pořadateli MS, kterým se stalo sdružení AHL Kralupy nad Vltavou. Kralupy dostaly přednost před nabídkami Mostu, Písku a Ostravy, čímž byla nesmírně prestižně oceněna práce místních funkcionářů, kteří se již čtyři roky zasazují o propagaci hokejbalu na Kralupsku. Ke konci měsíce září byl ustaven přípravný výbor MS, který celý šampionát přes deset měsíců pečlivě připravoval.

V Kralupech si dalo dostaveníčko osm reprezentačních výběrů

O samotných přípravách i organizaci MS by se dala napsat velmi obsáhlá kniha. Přejděme tedy přímo k pěti červnovým dnům, na které nejen Kralupáci, při vší skromnosti, hodně dlouho nezapomenou. Za největší favority MS byly považovány dva celky. Výběr České republiky a Kanady. Na cestě ke zlatu je mohly ohrozit také dva velmi silné celky Slovenska a USA. Roli černého koně turnaje měli plnit Švýcaři. Druhé housle v žádném případě neměli hrát Němci. Lotyši a Italové byli považováni spíše za outsidery, ale nikdo jejich sílu nehodlal podcenit. Na kralupském zimáku panovala po celou dobu mistrovství naprosto fantastická atmosféra. Hlavní zásluhu na ní měli nejhlučnější fanouškové z drtivé většiny z řad hokejbalového oddílu AHL. Naprosto jedinečné vystupování fans vyvrcholilo při finálovém utkání šampionátu. Určitě se na návštěvě utkání projevila i účast dvou Kralupáků z místní soutěže v národním týmu Jiřího Palici a Josefa Ibla. Oba předvedli, že řemeslo s hokejkou ovládají vpravdě bravurně a byli oporami. Z výsledků turnaje se malinko podrobněji věnujme domácímu družstvu. V premiéře naši rozstříleli Lotyše 12:1, i když v polovině utkání ještě nebylo rozhodnuto. V naprosté euforii po zahajovacím ceremoniálu se naši doslova vrhli na německé sousedy a vyprovodili je hrozivým debaklem 9:0. O tom, že postoupí do semifinálové skupiny z prvního místa, rozhodli naši v zápase s USA. Po velmi zodpovědném výkonu je přehráli 8:2. Formu juniorského výběru, vedeného pány Syblíkem (Sport park Praha) a Chytilem (Jihlava), který v přípravě na šampionát porazil seniory ČR v plné sestavě 1:0 (také dvakrát výběr hvězd kralupské AHL), potvrdil naprosto excelentní semifinálový souboj s velkým rivalem - Slovenskem. Naši nasázeli Slovensku pět branek a poprvé v historii vzájemných utkání neobdrželi ani jedinou. Poslední semifinálový zápas však měl kalich formy lvíčků naplnit až po okraj. Jednoznačné vítězství nad Kanadou 9:2, v historicky prvním měření sil, svádělo k podcenění soupeře pro nedělní finále.
Vyprodané finále, zlatý javorový list a slzy lvíčků přinesla neděle 25. června

Od rána byly Kralupy na nohou. Všichni čekali na dovršení zlaté cesty českých hokejbalových juniorů. Kralupy čekaly po dvou zlatých medailích Ivo Loskota z evropských šampionátů (juniorů i seniorů) další dva cenné kovy hráčů místní AHL, tentokrát však s puncem světovosti. O všem měl rozhodnout jediný zápas - 45 minut boje čistého času mezi reprezentačními výběry Kanady a České republiky. Naši trenéři, kteří hýřili těsně po sobotním vítězství optimismem, však varovali - Kanada tento zápas vypustila, v žádném případě ji nesmíme podcenit. Hráči i publikum byli řádně nabuzení. Již 15 minut před utkáním fronta u pokladny před stadionem napovídá o tom, že bude vyprodáno.
A bylo! O půl páté je vhozena finálová buly. Naši působí zakřiknutým dojmem, dvě první vážnější šance mají Kanaďané. Po trestuhodném zaváhání naší obrany objíždí s velmi lacino získaným míčkem branku Česka Joey Ambrico a otevírá skóre utkání. Neuběhne ani minuta a střelu Bradleyho z levého křídla doráží do odkryté svatyně Joseph DiBiase. Naši se chtějí vrátit do zápasu, ale slušně vyhlížející šance neproměňují. Druhá třetina začíná naším velkým náporem, ale potřetí skórují borci ze země javorového listu. Akrobatickou dorážkou ze vzduchu zavěšuje v čase 16:20 Marco DeCocco. Stadion nemlčí, jak to bývá při podobných utkáních při naší "středoevropské" mentalitě zvykem, naopak bouří ještě hlasitěji. "Bojujem, hoši, bojujem," zní vyprodanou arénou. Prokletí z českých hokejek mizí v páté minutě druhé třetiny, kdy Petr Chmel o přesilové hře prostřeluje vše, co mu stojí v cestě - 1:3. Bod varu v hledišti i na naší střídačce nastává o dvě minuty později. Po přihrávce Mašíka míří do kanadské svatyně míček po střele Martina Stejskala. Jde se do kabin.
(pokračování na str. 20)
Rozřešení finálového dramatu přinese třetí třetina. Češi začali náporem. Disciplinovaní Kanaďané jim však cestu za vyrovnáním doslova znemožňovali. Co více, podnikali smrtonosné brejkové výpady. Jeden takový jim vyšel 8 minut před koncem řádné hrací doby. Nahozený míček Bradleyho Foota z pravého křídla skončil po nešťastném odpálení míčku českým hráčem za Vydrovými zády. Zoufalý nápor českých hráčů vyvrcholil břevnem a power play necelé dvě minuty před sirénou třetí třetiny. Dalekonosnou střelou přes celé hřiště javorový list dozlatil Greg Chambers. Radost, jak ji známe z hokejových přenosů, mohla zanedlouho propuknout v plném rozsahu na hrací ploše, z pohledu českého fanouška žel v podání borců ze zámoří. Není slyšet pískot! Jsme vůbec v Česku? Halou zní bouřlivé ovace a volání: "Děkujem, hoši, děkujem."
Nevěříte? Můžete se přesvědčit a vy, kdo jste byli přítomni, si zavzpomínat. Sestřih toho nejzajímavějšího z MS v Kralupech včetně zajímavých ohlasů a postřehů účastníků šampionátu bude k dostání na videokazetách (podrobné informace o možnosti získání dokumentu v říjnovém Zpravodaji). Viceprezident hokejové federace pan Šubrt s místostarostou města Rudolfem Kasseckertem předávají pohár do rukou kanadského kapitána Domenica Manzoneho a posléze zavěšují s nezbytnou gratulací zlaté medaile na krky kanadských šampionů. Na závěrečném ceremoniálu nechyběl ani poslanec Teplík, či generální ředitelé hlavních partnerů MS Ing. Chytráček (KRALUPOL) a Ing. Ottis (Česká rafinérská).

EPILOG I

Kanadští hráči obíhají za tónu písně We are the champions své zlaté kolečko. Naši hráči utírají slzy, které jim stékaly z již dostatečně mužných tváří ještě kolem 22. hodiny. Vidina oslav v prostředí, jaké jim Kralupy připravily, a zisku historicky prvního zlatého kovu, mrzí dodnes a jen tak se neztratí. Vyhrál ten lepší, ten šťastnější. Kanaďané si za svoje sympatické vystupování zaslouží naše uznání.
EPILOG II

Skutečným vítězem mistrovství se stal ale samotný hokejbal. Jeho popularita stále roste a dokazuje, že je sportem, který si rozhodně zaslouží pozornost. My (AHL Kralupy nad Vltavou) si nesmírně vážíme té, která se nám dostává ze strany města Kralupy nad Vltavou, sponzorů na čele s Kralupolem a Českou rafinérskou a děkujeme za ni.