Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Čtvrtek 25. dubna 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Červenec 2000

Vernisáže v muzeu


Dne 30. května se konaly v městském muzeu vernisáže dvou výstav. První připravili kralupští skauti, druhou žáci a učitelé Zvláštní školy Kralupy nad Vltavou.
Akce se zúčastnilo několik vzácných hostů, mezi kterými byli i bojovníci za svobodu, kteří nasazovali své životy a prožili všechny útrapy války.
Zástupce starosty,
pan Rudolf Kasseckert, poděkoval skautům za jejich činnost, které si město velice váží.
Po kulturním programu následovalo předávání medailí u příležitosti 55. výročí ukončení druhé světové války.
Podplukovník Ing. Čáp, dále předseda Okresního svazu bojovníků za svobodu pan Jaroslav Zavoral a členka svazu paní Ludmila Hloucalová předávali medaile a pamětní listy přímým účastníkům odboje.
Pan Ladislav Hrdina pozdravil přítomné jménem Okresní pobočky politických vězňů jménem 3. odboje u příležitosti deseti let obnoveného skautingu v našem městě. Zdůraznil, že i KPV si v minulém roce připomněla 10. výročí obnovení činnosti původní organizace sdružující politické vězně komunistického režimu a to K 231, sice zaniklé v roce 1968, ale vzápětí opět zakázané.
Proč připomínám tuto souvislost? Je to právě společný osud mnohých mužů a žen, kteří neváhali veřejně vystoupit proti vznikajícímu komunistickému režimu Stalinské éry, který všemi prostředky likvidoval vše, co stálo v cestě uskutečňování Leninem vyhlašované světové revoluce.
Přesto, že náš stát, Československá republika, byl signatářem Všeobecné deklarace lidských práv, přijaté na zasedání III. valného shromáždění OSN - rezoluce č. 217/III z 10.12.1948, byla již roztočena soukolí totalitního režimu a likvidace demokratických institucí a spolků byla v plném proudu. Jedna z nejvíce postižených byla skautská organizace.
Byla to však skautská výchova, která pomáhala jim samým překonávat utrpení ve věznicích a lágrech, ale i jejich příkladné chování a plnění hesla "buď připraven" a to pomoci v nouzi druhým je v paměti těch, co přežili a dožili se dnešních dnů.
Návrat ke skautské výchově a uplatňování mravních a humanistických zásad mezi mládeží ve skautských organizacích je neocenitelným počinem v obnově naší občanské společnosti, která byla postižena 40 roky devastace kulturních hodnot a duše člověka.
Výchova k vlastenectví, úcta ke stáří a rodičům, lásce k přírodě a samozřejmě i odhodlání bránit svobodu vlastní i národa, to bylo vždy základním kamenem výchovy a života skautů.
Vám, kteří jste před 10 roky v našem městě opět pozvedli skautské symboly ze zapomnění, přejeme do budoucna hodně úspěchů a zdaru!
Pamětní medaili a publikaci vydanou Konfederací politických vězňů převzal pro skautské středisko Střelka Ing. Hanzl.
Všichni přítomní uctili památku popravených a památku dalších současně odsouzených k dlouholetému vězení. Těch, kteří se dnešních dnů již nedožili!
Doktor Jiří Morávek, starosta celorepublikového svazu Junáka, předal kralupské rodačce paní Marii Zástěrové nejvyšší vyznamenání. Řád České legie v trojlístku.
Největší zásluhu na přípravě výstavy kralupských skautů mají manželé Šatavovi, jejichž první oddíl byl v našem městě založen před 65 lety. Svými materiály přispěli i kralupští občané a současní skauti, kteří jsou organizováni v 5 oddílech: "Vlčata" - chlapci ve věku 6 až 10 let, "Světlušky" - děvčata ve věku 6 až 10 let, "Skautky" - dívky ve věku 10 až 15 let, "Skauti" - chlapci ve věku 10 až 15 let a "Roveři" a "Rangers" - chlapci a dívky ve věku 16 až 25 let. Na výstavě je dokonale zmapováno skautské hnutí v našem městě od prvopočátku až do současnosti.

Zajímavou výstavu připravili také žáci a učitelé zvláštní školy, která stojí také za zhlédnutí. Naleznete zde práce žáků první až deváté třídy. Vkusně naaranžované práce výtvarné, výrobky z papíru, textilií, moduritu a nápadité výrobky ze dřeva. Ve vitrinách nalezneme i učebnice a další pomůcky, se kterými děti pracují.

Výstavu kralupských skautů a výstavu žáků zvláštní školy můžete navštívit v městském muzeu až do 16. července 2000.

-růž-, -hr-