Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Sobota 20. dubna 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Květen 2002

Starosti starosty


Žijeme, nebo jen „přebýváme“ ve svém městě?
Navazuji na své minulé starosti, kde jsem se v závěru vyjadřoval k čistotě a pořádku ve městě. Článek končil větou: „Úklid je věc nikdy nekončící a některé nápady, jak důstojně oslavit sté výročí našeho města z hlediska čistoty a pořádku
sdělím v květnových starostech.“
Zákonů či vyhlášek je pro tuto oblast „vymyšleno“ dostatek, ale dokud se nebude rozhodující většina občanů měst a obcí „chovat stejně doma jak před domem“, realita denního pořádku a čistoty kolem nás bude stále stejná.
Nikdo z nás nemá rád neustálé poučování, napomínání, vyhrožování či pokutování. V zákoně o obcích (57) se praví: „Jestliže fyzická osoba neudržuje čistotu a pořádek na svém, nebo jí užívaném pozemku tak, že naruší vzhled obce, může jí obec uložit pokutu do 10 000,- Kč.“ (U podnikatelů či právnických osob do 50 000,- Kč, a v případě, že znečistí veřejné prostranství nebo odloží věci mimo vyhrazená místa a neprodleně neodstraní závadný stav, může jim obec uložit pokutu do 200 000,- Kč.)
Odešel čas polistopadového sametového „tolerování a odpouštění“. Původce černé skládky by mimo jejího úklidu a pořádné pokuty, měl strávit „dovolenou“ v městské šatlavě s celodenními vycházkami s koštětem.
Pořádek v našem městě není celkově „nedostatečný“, ale jsou místa, která pravidelně „vynikají“ nepořádkem. Např. 5 stanovišť pro separovaný sběr (Lidové náměstí, U parku, Masarykova - náměstí Mládežníků, Čechova - Horymírova, Hybešova). Přidáme kontejnery na komunální odpad, zvýšíme počet kontrol apod., ale rozhodující bude změna v chování některých občanů.
Před nedávnem mě cestou z práce potěšily dvě skutečnosti, které jsem mohl vidět na vlastní oči: asi 11 letá dívenka při cestě z bazénu odložila obal od nanuka do odpadkového koše a cca 25 letá slečna či paní sebrala z trávníku exkrement po svém psím miláčkovi. (Doufám, že to nebylo jen proto, že mě znají.) Stejně jim touto cestou děkuji, že vlastně dělají to, co se má dělat. Ve městě existují lidé, kteří však v rámci udržení pořádku, čistoty a hezkého i zdravého životního prostředí dělají pravidelně a zadarmo i něco pro celé město i své spoluobčany. Jedná se např. o
organizace (skauti, rybáři, myslivci), ale i o „neznámé“ jednotlivce či skupiny občanů, kteří pravidelně pečují o „veřejné prostranství“ v nejbližším okolí svého bydliště. Byl bych rád, abych se o nich dozvěděl a mohl jim koncem září, v rámci celoměstských oslav 100 let města, veřejně poděkovat.
Na zasedání rady města dne 17.4. 2002 byly schváleny (nad 20 tis.Kč doporučeny ZM ke schválení) finanční příspěvky z rozpočtu města r. 2002 pro sportovní organizace a oddíly, které pracují s dětmi a mládeží. Podmínkou pro proplacení všech finančních příspěvků bude prokazatelný a pravidelný úklid sportovních areálů jednotlivých organizací a oddílů i úklid nejbližšího okolí těchto sportovišť.
Zároveň budu jednat se všemi řediteli kralupských základních a středních škol a požádám o obdobnou pomoc. Myslím, že není „přežitkem minulých dob“ pokusit se vychovat naše děti a mládež ke kladnému vztahu k čistotě, pořádku, veřejně prospěšné práci i ke svému městu. Při větších a kolektivních úklidových akcích město zabezpečí potřebnou techniku.

A prosba závěrem: pokud nemůžete sami v něčem pomoci, neničte alespoň práci druhých.

Mgr. Pavel Rynt, starosta města