Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Čtvrtek 25. dubna 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Květen 2002

Ženy pravicových stran jednaly v Norsku


V září 2001 vyhrála v Norsku volby konzervativní strana s názvem HOYRE - Pravice. Její ženská odnož uspořádala Parlamentní konferenci konzervativních žen, která se konala od 22. do 24. března tohoto roku v Oslu a kterou sponzorovala Westminsterská nadace pro demokracii z Velké Británie. Bylo zde
zastoupeno 29 zemí a za Českou republiku vyslala Občanská demokratická strana mne jako kandidátku do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jsem za to velice vděčná, neboť to byla pro mne obrovská životní zkušenost, ať už jde o prověření jazykových schopností, nebo o navázání mnoha kontaktů i přátelství, „veselé příhody z natáčení“ i krásné zážitky z norské přírody. Navíc témata konference byla tak zajímavá, že bych se o ně ráda podělila, bohužel to jde pouze ve zkratce.
Konference byla slavnostně zahájena v pátek 22.3. vystoupením místopředsedy strany Hoyre a viceprezidenta norského parlamentu, předsedkyně Organizace konzervativních žen Norska a dále předsedkyně mezinárodní Demokratické unie žen (IWDU). Pak už následovaly diskusní příspěvky.
Norská ministryně obrany hovořila o nebezpečí terorismu, anglická ředitelka jednoho z úřadů NATO měla přednášku na téma: „NATO a svět: nové možnosti pro začínající 21. století.“ Pro mne osobně byla zvlášť potěšující její pochvalná slova o české protichemické jednotce.
Psycholog z norského Centra pro krizovou psychologii měl velmi zajímavou přednášku o dětech jako obětech válek, o jejich traumatech v oblastech, kde skončila válka či jiné vojenské konflikty. Měl bohaté zkušenosti z Bosny a v současné době z Afghánistánu. V den jeho projevu začala v Afghánistánu znovu fungovat školní výuka, což je považováno za velmi důležitou událost a na konferenci po tomto sdělení následoval bouřlivý potlesk.
Zděšení přítomných vyvolal projev jihoafrické delegátky o situaci s HIV/AIDS v afrických státech. Zejména bezvýchodnost a hrůzné „metody léčení“ ukazují na opravdový světový problém.
V pátek večer jsme byly na radnici srdečně přivítány starostou města Oslo, který je též reprezentantem pravicové strany Hoyre.
V sobotu ráno konference pokračovala tzv. dílnami. Zařadili mě do skupiny s tématem: Měli by zvolení politici prosazovat politiku podporovanou většinou lidí podle sčítání hlasů, bez ohledu na to, co je podle jejich názoru nejlepší pro zemi? Diskuse byla zajímavá, ale musím kriticky přiznat, že jsme se nedobrali žádných převratných závěrů. Mezi jednotlivými zeměmi zastoupenými na konferenci jsou totiž tak obrovské rozdíly, že řešení jsou ryze individuální podle specifických podmínek. Například pro Karibské ostrovy je největším volebním tématem otázka, jestli na plantážích pěstovat tradiční banány nebo velmi výnosnou a žádanou marihuanu. V Jižní Africe pravicová straně ochotně uzavřela koalici s vládnoucí levicí, aby „mohla být u toho“ a ovlivňovala vládu. Co by tomu u nás řekli odpůrci tolik napadané opoziční smlouvy?
Odpoledne pokračovaly přednášky: norská zastupující ministryně zahraničních věcí hovořila o současném stavu lidských práv v Afghánistánu. Následovalo velmi zajímavé téma: trafficking, což bych volně přeložila jako obchodování se ženami, sexuální zneužívání. Západní země to prožívají jako dost velký problém, zejména se jedná o příliv žen a dívek z východní Evropy, ale i z Afriky. Hlavní slovo zde měl šéfinspektor ze Scotland Yardu a lotyšská pracovnice Centra o pomoc z Rigy.
Třetí den byla hlavním tématem globalizace, a to nejprve její negativní stránky (Norsko, které není členem EU, má obavy z klesající konkurenceschopnosti menších firem). Členka norského parlamentu, předsedkyně „mladých“, hovořila o pozitivních tvářích procesu globalizace, odsoudila demonstrace proti globalizaci, které vlastně chtějí oddělit chudé země od bohatých, konzervovat současný stav. Jako hlavní problém viděla to, že ne všechny země jsou součástí procesu globalizace.
Následovala přednáška „Ženy a mezinárodní média“, kde hovořily producentka BBC a členka norské Asociace vydavatelů.
Konferenci zakončila manažerka Westminsterské nadace pro demokracii, následovalo několik děkovných proslovů z řad účastnic a rozloučení v podobě prohlídky Osla za nádherného slunečného počasí.
Pro zájemce byl na pondělí a úterý připraven výlet do západonorského přístavu Bergen a k opravdovému fjordu, včetně cesty vlakem do zasněžených hor a vyjížďky lodí po zálivu. Zatímco počasí v horách bylo zamračené, zato dramatické, v Bergenu, překrásném, útulném a čistém městě plném přívětivých a milých lidí, zářilo slunce a bylo zde tepleji než potom v Praze na letišti.
Celá akce byla pro mne zajímavá i tím, jak byla na jedné straně perfektně zorganizovaná, na druhou stranu se samozřejmě počítalo se samostatností a jazykovým vybavením všech zúčastněných. Každopádně tato konference byla úžasným zážitkem a přála bych každé ženě, aby se mohla setkat s tolika vzdělanými a úspěšnými kolegyněmi z celého světa.
Autorka je kandidátkou do Parlamentu
za ODS Středočeského kraje

Ing. Milada Kropáčková