Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Pátek 19. dubna 2024
 Zpravodaj

Zpravodaj > Květen 2002

Týden projektového vyučování

U příležitosti oslav k 100. výročí města Kralupy nad Vltavou uspořádala Základní škola Revoluční týden projektového vyučování. Hlavní část akce proběhla od 22. do 26. dubna a zúčastnili se jí žáci školy pod vedením svých učitelů.
Některé akce vztahující se k tomuto výročí však proběhly již dříve.
19.3. se ve školní tělocvičně konala Velká cena ve skoku vysokém. Soutěž skončila s těmito výsledky: kategorie chlapců - 1. místo Radek Hořák, 148 cm, 2. místo Lukáš Vejmolák, 148 cm, 3. místo Kryštof Černý, 148 cm, kategorie dívek - 1. místo Dominika Drobná, 142 cm, 2. místo Markéta Jásková, 136 cm, 3. místo Martina Vondrová, 133 cm. V březnu byla uspořádána soutěž „Šplháme na Hostibejk“. Soutěže se zúčastnily všechny ročníky na druhém stupni. Za každý ročník šplhalo 51 žáků na tyči 4,5 m, aby byla dosažena celková výška Hostibejku, která činí 230 m. Nejlépe se umístili žáci 9. ročníků s celkovým časem 4,54 min.
Sportovní akce se konaly také na 1. stupni. I zde byla uskutečněna šplhačská štafeta a 100 přeskoků přes švihadlo. 22.3. uspořádaly paní učitelky 1. stupně karneval na ledě. Děti v maskách předvedly své bruslařské dovednosti, jež rozvíjely v hodinách tělesné výchovy.
V rámci hodin fyziky žáci osmých ročníků navštívili kralupské nádraží. O nádraží zpracovali zajímavé projekty, vyhledali si informace, utřídili je a doplnili o obrazový materiál. Návštěvou nádraží, která proběhla 11.4., mohli své teoretické znalosti obohatit o názornou představu provozu a chodu nádraží, které patří mezi důležité železniční uzly v zemi.
V průběhu týdne projektového vyučování žáci 2. stupně předložili své práce, které formou projektů zpracovali do jednotlivých předmětů. Tyto své projekty mohou použít i při dalším studiu. Cenným zdrojem informací byly také besedy s Mgr. R. Kellerem o historii a výrobcích chemického podniku Kaučuk a s panem Ing. Stupkou, pamětníkem náletu na Kralupy nad Vltavou a velkým znalcem našeho města.
Získané znalosti a informace o našem městě žáci uplatnili při řešení otázek v soutěži se zeměpisnou, přírodovědnou, historickou a kulturní tématikou.
Žáci 1. stupně si také připomněli 100. výročí města. Podnikli vycházky na významná místa ve městě, navštívili zdejší muzeum a ve svých úvahách se zamysleli nad naším městem za 100. let. Také oni řešili otázky týkající se našeho města.
Pro žáky všech kralupských škol uspořádala Základní škola Revoluční výtvarnou soutěž s názvem „Minulost, přítomnost a budoucnost našeho města“. Nejlepší práce žáků byly vystaveny v prostorách malé společenské místnosti v KaSS Vltava a mohla je zhlédnout široká veřejnost.
Vyvrcholení celé akce proběhlo 26.4. v kinosále Vltava. Byly zde vyhodnoceny výsledky výtvarné soutěže, tělovýchovných akcí a soutěže se zaměřením na celkové znalosti o městě. Žáci přečetli nejlepší slohové práce, ve kterých vyjádřili svůj vztah k městu, ve kterém žijí. Odměněni byli žáci, kteří výborně reprezentují školu v okresních a krajských kolech olympiád a tělovýchovných soutěžích. Ondřej Kružica obsadil 1. místo v okresním kole anglické olympiády a v krajském kole získal pěkné 4. místo. Jana Řádová zvítězila v okresním kole dějepisné olympiády, Bára Vaňáková skončila na místě třetím. Čestné uznání v okresním kole recitační soutěže získali Martin Pagáč a Veronika Votavová.
Z tělovýchovných akcí okresního charakteru je třeba jmenovat 3. místo chlapců a 1. místo dívek v turnaji v basketbale, čímž děvčata postoupila do regionu. Zde si svým vítězstvím dívky vybojovaly postup do bojů mezi kraji.
Po vyhlášení výsledků žáci zhlédli film „Rebelové“, který jim přiblížil atmosféru 60. let.
Týden projektového vyučování proběhl v příjemné atmosféře a velké poděkování patří nejen žákům, kteří prokázali své nadšení, zájem a píli, ale také jejich učitelům.
Akce věnované oslavám k 100. výročí města však ještě na škole neskočily. V následujícím období proběhne turnaj v míčových hrách, atletický dvojboj, skokanský trojboj, 31.5. proběhne orientační závod pro žáky 1. stupně a řada dalších akcí.