Školicí středisko


PUBLIKOVÁNÍ NA INTERNETU

Přihláška

Publikování na Internetu

Stránky

Stránky pro účastníky školení

Stručná charakteristika modulu

Modul Publikování na WWW je určen především těm učitelům základních a středních škol, kteří chtějí využít obrovský potenciál internetové služby World Wide Web a v rámci své pedagogické praxe zpřístupnit vyučovací a další materiály širokému okruhu zájemců. Absolvent tohoto modulu by měl být schopen pomocí vhodného nástroje vytvářet internetové prezentace v souladu s webovými standardy a estetickými doporučeními.

Součástí kurzu je představení základních způsobů a technik publikování na WWW, pravidel a doporučení k tvorbě stránek a dostupného programového vybavení.

Technické a programové prostředky pro vytváření WWW stránek jsou voleny s ohledem na nízké (ideálně nulové) pořizovací náklady tak, aby mohli učitelé na svých domovských školách tyto prostředky ihned využívat.

Cíle modulu - profil absolventa

Cílem modulu není vytvářet profesionální webdesignéry a webmastery, ale spíše vybavit učitele takovými znalostmi a dovednostmi, které jim umožní vytvářet přístupné a esteticky hodnotné weby a motivují je k šíření výsledků své pedagogické práce a dalších hodnotných materiálů prostřednictvím sítě Internet.
Absolvent tohoto modulu by měl být schopen vybrat vhodný nástroj pro vytvoření internetové prezentace příslušného rozsahu a pomocí něj vytvářet internetové stránky v souladu s webovými standardy a estetickými doporučeními.

Pro uživatele, kteří by rádi vytvářeli WWW stránky na pokročilejší úrovni, se jeví jako vhodný doplněk absolvování modulu Grafika a digitální fotografie.

Vstupní požadavky

Základním formálním požadavkem je absolvování úvodního modulu školení P, tedy modulu P0 - dobré zvládnutí obsluhy operačního systému, porozumění ukládání a otevírání souborů včetně struktury disků a složek (adresářů) v počítači a běžná práce s WWW.

Hodinová dotace

Časová dotace modulu činí 20 vyučovacích hodin prezenční formou a 10 hodin formou samostudia, práce na úlohách, řešení úkolů, atd. Vyučovací hodina má 45 minut.

Doporučený tématický plán

Obsahem kurzu je seznámení účastníků s nejběžnějšími nástroji pro vytváření stránek a publikování na webu. V průběhu kurzu by si měl každý účastník vyzkoušet následující způsoby vytváření a publikování stránek:

  1. export z textového editoru,
  2. WYSIWYG editor,
  3. editor kódu (X)HTML, CSS,
  4. redakční a publikační systém (Content Management System - CMS), weblog (nebo též blog či internetový deníček).

Je zřejmé, že všem oblastem nebude věnována stejná pozornost. Pro začátečníky bude patrně stěžejní práce s WYSIWYG editorem, pro pokročilejší uživatele práce v editoru zdrojového kódu. Je ale nutné, aby si účastníci sami prakticky vyzkoušeli všechny výše uvedené způsoby a byli seznámeni s jejich výhodami a nevýhodami.
Níže uvedené okruhy témat není nutné probírat v uvedeném pořadí. Jedná se spíše o pojmy vztahující se k určitému tématickému celku.

Témata
Základy fungování WWW - uspořádání klientserver, protokol HTTP, jazyk (X)HTML a jeho vlastnosti, základy definice stylů CSS, internetové prohlížeče, názvy (typy) souborů.
Systém domén, FTP a přenos souborů na server, webhosting, indexace v katalozích.
Text a písmo - odstavce, barvy, indexy.
Struktura dokumentu a formátování - nadpisy, zarovnání, seznamy, speciální formátování.
Odkazy - URL, absolutní a relativní lokátory, odkazy na části stránek, adresy, schéma mailto.
Grafika - grafické formáty JPG, GIF (animovaný), PNG, vytváření a úprava obrázků (snímání obrazovky, galerie klipartů, digitální fotoaparát, skener, grafický editor), vkládání do stránek.
Tabulky - vytváření tabulek.
Pravidla publikování na webu - pravidla technologická, etická a estetická, zásady psaní webu, navigace na stránkách, doporučení World Wide Web Consorcia, manifest Dogma Worth World Wide Web (W4D), přístupnost a použitelnost (usability), validita stránek, rozdílné zobrazení v různých prohlížečích.
Redakční a publikační systémy - veřejná a interní část, systém uživatelských rolí a oprávnění, publikování prostého textu a (X)HTML kódu, modularita systémů, hlavní odlišnosti dostupných CMS, weblogy.

Rozšiřující témata

Rámy (rámce, frames).
Skripty na straně klienta - DHTML, JavaScript, model DOM.
Skripty na straně serveru - CGI skripty, PHP, ASP, propojení s databází SQL.
Formuláře na stránkách, jejich zpracování.
Kaskádové definice stylu, pokročilejší možnosti využití CSS.
Optimalizace pro vyhledávače (Search Engine Optimization), pokročilejší aspekty indexace v katalozích.
MacroMedia Flash.

Podmínky pro úspěšné absolvování

Započtení tohoto modulu je plně v kompetenci lektora s příslušným certifikátem pro vyučování modulu Publikování na WWW. Každý účastník modulu by měl průběžně plnit zadané úkoly, které slouží k procvičení a upevnění nových dovedností. Absolvování modulu je podmíněno odevzdáním zadaného projektu.

Pozn.: Lektor kurzu by měl vždy posoudit, jaká je vstupní úroveň účastníků a přizpůsobit odbornost a průběh výuky tomuto výchozímu stavu. Ideální by bylo, kdyby se podařilo vytvořit co nejvíce homogenní skupiny frekventantů ve smyslu jejich úrovně práce s počítačem.

Praktické úlohy a závěrečný projekt

Vzhledem k charakteru kurzu a hodinové dotaci je značná část věnována samostudiu, resp. práci na praktických úlohách. Tyto úlohy by měly být zadávány průběžně a také průběžně kontrolovány. Náměty na kvalitní a smysluplné úlohy je možné čerpat v materiálu Pavla Satrapy Vytváření WWW stránek.

Závěrečný projekt je chápán jako jakási komplexnější úloha, k jejímuž splnění musí účastník vykonat soubor několika menších úkolů, použít více parciálních technik či způsobů vytváření WWW stránek, které byly v kurzu zmíněny (např. zhotovit návrh prezentace, vytvořit grafické prvky, upravit obrázky, vytvořit webovou stránku, přenést soubory na server, zaindexovat prezentaci v katalogu, atd.). Rozhodně se nemusí jednat o uzavřenou (ukončenou) práci. Naopak, ideální by bylo, kdyby byla tato práce chápána jako základ nějakého dlouhodobějšího projektu, na kterém bude účastník pracovat i po absolvování modulu. Závěrečný projekt by měl každý účastník kurzu kromě odevzdání lektorovi také představit formou krátké prezentace (nejlépe za využití datového projektoru) a dát prostor ostatním účastníkům k připomínkování.

Další informace naleznete na stránkách garanta modulu www.jsi.cz/web






  Dvořákovo nám. 800    Kralupy nad Vltavou    telefon: 315 727 311    e-mail: dvorakgy@kralupy.cz