Šachový klub Kralupy nad Vltavou
adresa hrací místnosti:
Hotel  Sport v Kralupech nad Vltavou,
Sídliště U Cukrovaru
 

 

Bakov-Kralupy 3:5

16.2.2020 Další zápas o první místo ve skupině a tentokrát znovu výhra. Bakov byl od začátku soutěže s námi v čele přeboru, takže bylo o co hrát. A víte, co bylo nejdůležitější pro tento úspěch? Neprojet ulicí, kudy prošla černá kočka. Dalo to sice trochu práce, najít vhodnou objížďku přes okraj Bakova, ale když přes hlavní třídu ten černočerný kocour před závorami přeběhl, nedalo se nic dělat. A pomohlo to. Jako téměř všechna vítězství našeho Áčka v letošní sezóně bylo i tohle dost šťastné. Tedy – abych nekřivdil Víťovi – ten jediný umí vyhrávat tak, že své soupeře přehrává. Vymyslí plán, uskuteční ho a vyhraje. Jako tentokrát se dvěma volnými pěšci na dámském křídle. Vyhrál I Kamal. Ten však už určitou dávku štěstí na konci měl, chybělo naopak Honzovi Skřivánkovi (ale ten v tom autě, které objíždělo Bakov, neseděl). Honza stál skvěle a už se chystal do hodně dobré, ne-li vyhrané koncovky, když soupeř pohrozil a vymyslel překrásný motiv oběti jezdce se ziskem dámy nebo matu. A tak jsem si to štěstí musel na plné čáře vybrat já. Stál jsem už skoro pod matem, ale soupeř si ve velké časové tísni nevšiml dobrání jedné figury se šachem, pak další – a tím se mu útok ještě před časovou kontrolou naprosto sesypal a podal mi ruku. Kdyby si nechal na konec partie alespoň o dvě minuty víc času, dával by mi asi ve stejné době mat. Takhle jsme vedli – po vybojovaných remízách Fandy Hánla, Honzy Štursy a Káji Slapničky už 4,5:2,5. Bojovalo se jen na poslední šachovnici, kde jsme tak nějak všichni čekali od Jirky Kopeckého samozřejmý bod, ale ve vyrovnané pozici se slabinami na obou stranách nakonec remíza na 5:3 byla dobrá.  (RŽ)

 

 

Neratovice – Kralupy 3,5:4,5

2.2.2020 Tak tohle derby nikdo v Kralupech rád nemá. Jednak vždycky dostaneme na frak, jednak se tam vždycky začíná nejméně o 15 – 20 minut později, protože domácí prostě neumějí připravit hrací místnost včas. Museli jsme přijet s tou „nejspráskanější“ sestavou, jakou jsme mohli dát dohromady, abychom je konečně porazili. A to nastoupili v silnější sestavě než v jaké předtím porazili Bakov. Ten zápas měl několik milníků. Jednak za nás hráli oba kluci, kteří se letos ukazují jako obrovské naděje – Honza Seidl i Tomáš Bezděk. Honza měl proti Baranovi těžkou úlohu a prohrál, což mu nikdo nemůžeme vyčítat, protože jeho soupeř nás už porazil asi úplně všechny. Zato Tomáš se s Pickem vůbec nemazlil a byl prakticky vyhraný už v 10. tahu (v pozici na diagramu zahrál Sd6 a nebylo co řešit). 30 let zkušeností navíc a 600 bodů rozdíl ELO nebyl jeho soupeři nic platný. Skvělou partii sehrál i Popelka, který dostal Burdu do kolen natolik výrazně, že ten se rychle zachraňoval nabídkou remízy.  I mně se podařilo zatlačit Bargela do stísněné obrany, s pěšcem více stáli dobře Kopecký i Gruber, zápas se vyvíjel skvěle. Proto mohl Víťa Novák nabízet Drábkovi remízu, ale jeho soupeř jí dost dobře nemohl za této situace přijmout. Pak se sice otočila situace u Miloše Grubera, který hrál pouze na remízu a byl si natolik jistý, že zremizuje jakoukoli věžovku, že jí nakonec prohrál. To už byl ovšem Víťa vyhraný, já také a Kopecký s Hadžalou rovněž. O remízu ještě v horší pozici bojoval Honza Štursa, a i když tam nakonec na šachovnici asi těsně před úplným závěrem byla, Honza to zahrál jinak a prohrál. Ale mrzelo ho to jen minimálně, tým po dvou porážkách znovu vyhrál a: světe div se – je stále na prvním místě tabulky (viz https://www.chess.cz/soutez/2507/)

 

   
   
   

Oddílovým přeborníkem v bleskové hře pro rok 2020 se stal Jirka Kopecký! Blahopřejeme. V juniorech zvítězil Honza Seidl, mezi seniory uspěl Vláďa Konvalinka, jenž ovšem jako hostující hráč musel trofej přenechat Karlu Martincovi.

Kralupy – Sokol Mladá Boleslav 3:5

19.1.2020 Na tenhle tým naopak zahrát umíme. A nám, přímým účastníkům, už nikdy nevymizí z paměti hodně těžce vybojovaná plichta v mladoboleslavské sokolovně, díky které jsme po dvaceti letech postoupili do ligy. Ani tentokrát jsme nebyli bez šance, a to i přesto, že jsme byli bez pěti hráčů základní sestavy, zatímco soupeř nastoupil poprvé v nejsilnějším složení. Fantastickou partii sehrál Aleš Palas, jenž nejprve bez kvality, pak dokonce s celou s věží míň s černými figurami porazil Crhu k porážce. Jeho pěšci byli prostě k nezastavení (viz diagram). Taky jsme v té silnější polovině šachovnic přehráli Boleslav 2,5:1,5. Bohužel vzadu už se tolik nedařilo. Tam uhrál půlku jenom Miloš Gruber. Celkem nesmyslnými tahy zbytečně prohráli jak Jirka Kopecký, tak Pavel Popelka. Poprvé v historii nastoupil za Áčko Honza Seidl a měl vlastně i trochu smůly, jinak nebyl daleko od bodování.

   
   
   

 

Nymburk – Kralupy 5:3

5.1.2020 Proti Nymburku se nám moc nedaří. Vzpomínám si na náš loňský zápas, kdy jsem po rychlé remíze odcházel na oběd na náměstí za stavu 1,5:0,5 v dobré náladě, že ostatní rychle vyhrají (alespoň podle aktuální situace na šachovnicích, ale stejně jsme nakonec podlehli. A podíval jsem se trochu i do historie – v sezóně 17-18 to byla taková upatlaná remíza v posledním kole, stejně tak v sezóně 14-15. naposledy jsme s Nymburkem vyhráli před sedmi lety v roce 2013. Letos bodoval jenom Víťa Novák – vidíte na diagramu z jeho partie s Dudkem – díky odvážnému pěšci na d-sloupci.

  

 

 

 

Po čtvrtém kole stále v čele

Kralupské Ačko roli favorita v domácím prostředí potvrdilo a stále je v čele Krajského přeboru. Vítězství se však nerodilo snadno. Soupeřem našich hochů byla doposud neporažená rezerva loňských extraligových mistrů z Lysé nad Labem vedena velmistrem Medunou, který sice generační souboj na první šachovnici proti Frantovi Hánlovi vyhrál, ale Lysé to nestačilo. Více ve zvláštním komentáři níže. Ve stejný den hrálo i kralupské Céčko vedené kapitánem Jirkou Korbelem. Po dvou výhrách namlsané mužstvo přivezlo z Roztok cenou remízu. Céčko zatím v Regionálním přeboru hraje s bilancí 2-1-1 ve středu tabulky.

Již minulý týden své čtvrté kolo odehráli Kralupy „B“ a „D“. Béčko doma remizovalo s týmem Rakovníka „A“ a se stejnou bilancí jako Céčko se drží v Krajský soutěži zatím na velmi pěkném čtvrtém místě. Na nováčka velmi slušné. Všechno jednou končí a v tomto utkání skončila neporazitelnost Jirky Kopeckého v Bé týmu, která trvala, pokud se nepletu 17 zápasů (poslední prohra 17.3.2013).

Kralupské Déčko zatím v tzv. Pralesní lize oficiálně Regionální soutěži, letos zatím nepoznalo hořkost porážky a s bilancí 2-2-0 zatím drží třetí příčku.

Letos se zatím opravdu daří. Faktorů může být víc, ale jmenujme alespoň jeden. Mladí hráči letos vhodně doplnili soupisky a zdá se, že se velmi rychle zabydleli v základních sestavách a jsou posilami svých týmu.

Honza Seidl 12 let v Béčku s bilancí 4 zápasy – 3 výhry
Tomáš Bezděk 12 let v Céčku s bilancí 3 zápasy – 2 výhry
Michal Langmaier 10 let v Céčku s bilancí 2 zápasy – 1 výhra a 1 remíza

 

9.12.2019 Pavel Langmaier

 

Kralupy - Lysá D 5:3

Zdá se, že máme dlouhodobý problém s poslední šachovnicí. Ze čtyř kol jsme tam získali pouhých 1,5 bodů. Teď v posledních dvou kolech zaznamenala poslední deska dokonce dvě prohry. Netýká se to nikoho konkrétního – na 8. šachovnici se vystřídali už čtyři hráči a uspěl jen Jirka Kopecký ve 2. kole. Což by mohl být problém, až narazíme na silnější soupeře. Ani loni poslední prkno nijak nezářilo – nezískali jsme na něm v 11 kolech ani 50% - pouhých 4,5 bodu.  Ale jinak se týmu daří. Nastoupili jsme letos poprvé v základní sestavě, což se nám loni povedlo dokonce dvakrát – a v základní sestavě body nerozdáváme.  Proti Lysé jsme sice prohrávali 0:1, když zkušený šachový velmistr Eduard Meduna přehrál na první šachovnici Fandu Hánla – k tomu si ovšem neodpustím poznámku. Osobně myslím, že šachové soutěže v ČR jsou natolik diferencované, že si velmistři mohou najít svůj prostor pro hru se sobě rovnými v ligových soutěžích (jsou jich tři úrovně – extraliga, 1. liga, 2. liga - a v krajském přeboru nemají co dělat). To už je vyloženě amatérská soutěž, což je dáno mimo jiné i tím, že ji neřídí celostátní šachový svaz, ale pouze krajské svazy, a čistě z hlediska fair play by měl mít amatérský hráč právo utkat se v takové soutěži s hráčem podobné výkonnosti a nikoliv s profesionálním šachistou s velmistrovským titulem. Nahrává tomu i benevolence řídících orgánů šachového svazu, kteří povolili hráčům start za tři týmy v jedné sezóně, což je podle mne špatně. Na mém názoru nemění nic ani fakt, že ani pan Meduna všechno v sezóně nevyhraje. Ale zpět k zápasu – poměrně rychle na 1:1 vyrovnala moje maličkost, a pak to bylo chvíli napínavé: na pěti šachovnicích jsme stáli dost podezřele – Honza Štursa obětoval kvalitu, aby se zbavil hezky stojícího soupeřova jezdce ve středu šachovnice, Kamal trpěl pod útokem bílých věží na svůj oslabený f-sloupec, Kája Slapnička ztrácel pěšce na dámském křídle a soupeř Víti Nováka – také na dámském křídle – celkem neohroženě postupoval svými pěšci volnou šachovnicí dopředu a hrozil je vyměnit za dámy. Dokonce ani Honza Skřivánek neměl úplně svůj den a najednou – kde jinde než na dámském křídle – měl jeho soupeř dva spojené volné pěšce. Ale lepšit se to začalo právě u něj – zkušeně si vzpomněl na stovky stránek šachových učebnic popsaných na téma blokáda, pěšce zablokoval, čím měl a trpělivě čekal, s čím se jeho soupeř s bílými figurami vytasí. Chytrou hrou oběma věžemi zlepšoval své postavení také Slapnička a Víťův soupeř ve snaze urychlit přeměnu pěšce v dámy obětoval kvalitu a dobře to nedopočítal, takže najednou o ty postouplé přišel a Víťa měl nakonec nejen kvalitu, ale ještě celkově pěšce navíc. Na třetí šachovnici dospěl spolehlivou hrou k výhře Míla Vanka (vzpomínáte si na minulý zápas – klidná síla?). Efektně obětoval figuru na f6 za géčkového pěšce tak, aby mohl h-pik jít až do dámy, takže najednou už nevadilo, že nevyhraje Štursa ani Slapnička (oba v klidu zremizovali), že prohraje Kamal (ani oběť dámy už partii nezachránila), za stavu 4:3 dohrával už jen Skřivánek v pozici, kterou prohrát nemohl. Ale soupeř byl bojovník, rozhodl se, že se za tým obětuje, a vsadil všechno na prosazení pěšce, čímž ovšem přepjal pověstnou strunu a remízovou partii rychle prohrál. A tak se zrodilo celkové vítězství ve 4. kole Krajského přeboru 5:3 nad D-týmem z Lysé nad Labem. Celkové výsledky najdete na stránkách šachového svazu.                                  (R.Žamboch)

 

   
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kralupy i po třetím kole krajského přeboru vedou tabulku

Neděle, 24. listopadu 2019

Další zápas kralupských šachistů s domácími Říčany by se dal charakterizovat možná nejlépe slovy „klidná síla v akci“. Vědomi si naší převahy na většině šachovnic nikdo nic nehrotil a víceméně jsme v pohodě a klidu čekali na závěrečný výsledek. Heslo Klidná síla poprvé využila KDU-ČSL v roce 1996 (v době, kdy předsedou strany byl Josef Lux). Původně to však bylo heslo Francoise Miterranda z jeho kampaně v roce 1981. Ale to už dnes málokdo ví. Vraťme se k zápasu. Upřímně - zase tak úplně v klidu to v hrací místnosti a hlavně na jednotlivých šachovnicích nevypadalo. Díky filmům Star Wars je známější heslo Síla se probouzí, které se pro tento zápas hodí možná ještě víc – ale to už se dostáváme přímo k jednotlivým postavám celé ságy. Mistr Yoda je rozhodně náš kapitán Honza Štursa. Zaznamenal svou již třetí výhru v soutěži, takže je stoprocentní. Ale jakým kouzlem zatemnil soupeřovo šachové vidění- když nejprve dotahal partii do prohrané pozice, aby vzápětí po chybě domácího hráče zvítězil matem – to ví jen on a scénáristé Hvězdných válek. Naopak jako dokonalý mistr Obi Wan se představil letos poprvé za Kralupy hrající Míla Vanka. V klidu, spolehlivě a především efektivně – ač s černými figurami – svého soupeře přehrál a poslal rychle na oběd. Kamal – to je typický Skywalker. V novém dílu svého šachového života odmítá remízy a vyhrává jako dobrý pilot letecké souboje. Jen tak dál. Stejně jako Chewie Žvejkal Jirka Kopecký. On je typický představitel pojetí klidné síly, která se probouzí. Závěr jeho partie v koncovce lehkých figur byl téměř úchvatný. Vymyslel dokonalou geometrickou fintu, že soupeř si všiml, že přišel o figuru málem až po partii. Princezna Leia – kterou ovšem v tomto zápase představovala Jarmila Voráčková z domácího týmu – zaznamenala jedinou říčanskou výhru, když porazila na poslední šachovnici trochu matně hrajícího Pavla Popelku. My tři ostatní, kteří jsme k celkovému vítězství přispěli remízami, si asi nezasloužíme víc než být součástí početné skupiny statistů, bez níž se žádný film nikdy nedá natočit. Po třech kolech máme tedy tři výhry, držíme první místo v tabulce a nezbývá než čekat, až Impérium vrátí úder. Což se zcela určitě stane, budeme se ovšem snažit, aby tak tomu bylo až někdy hodně pozdě.

 

   

 

 

A po neděli 10. listopadu je kralupské Áčko v  čele soutěže:

Tak máme druhé vítězství. Tři dny potom, co kralupští komunisti oslavili na břehu Vltavy lampionovým průvodem a ohňostrojem výročí Říjnové revoluce, uspořádali jsme malý ohňostroj pro naše hosty z Jawy Brodce i my na šachovnicích. Ovšem zatímco VŘSR už dnes naštěstí nikomu nic neříká a i já už si toto datum budu do smrti pamatovat (aspoň doufám) jen jako datum narozenin mého prvního vnuka, šachisté z opačného konce středních Čech si možná letošní cestu do Kralup zapamatují na dlouho. Do zápasu sice nastoupili mírně oslabení na poslední šachovnici, ale jinak s velkou chutí po remíze s favorizovanými Neratovicemi v prvním kole soutěže. Jenže ani náš kapitán neponechal nic náhodě a oproti sestavě v Říčanech postavil nově hned tři silné opory – Víťu Nováka, Aleše Palase a hlavně Jirku Kopeckého – silného zametače na poslední desce. A ten nezklamal a po poklidném průběhu stupňoval převahu uprostřed šachovnice, získal dva pěšce a spolehlivě zapsal vedení 1:0. Hned po něm vyhrál i Fanda Hánl na pozici lídra na 1. šachovnici a je tak v trháku ve virtuálním souboji s nestorem kralupského šachu Karlem Martincem, jenž ho vyprovokoval k sázce, že on – Karel – uhraje v Béčku na 4. šachovnici víc bodů než Fanda v Áčku na první. Legrační? Trochu. Ale pro oba je to milá motivace a oba týmy z toho mohou mít jen výhody.  Pak jsem přidal remízu i já na třetí desce – upřímně řečeno tahle partie byla trochu nuda, protože soupeř o víc než remízu neusiloval, já toho taky moc nevymyslel, a když už bylo jasné, že volný sloupec mi věžovku nevyhraje, nabídl jsem půlku sám, protože se mi zdálo, že vedení 2,5:0,5 vzhledem k dalšímu vývoji zápasu nemůže být na škodu. Nebylo. Po mé remíze se rychle přidali s dalšími Víťa i Kamal, a to oba v pozicích, kdy mohli pomýšlet i na víc. A za chvíli prakticky totéž zařídil i Aleš Palas, který stál celou dobu víc než dobře a pořád se na jeho šachovnici zjevovaly různé matové vzorce, oběti, slabiny v soupeřově poli. Pak si však nechal vyměnit dámu a rychlá výhra nebyla na dohled, takže dělení půl bodu, stav 4:2 a všichni jsme spoléhali na kapitána Štursu, který měl figuru navíc. Stál sice pod silným útokem, ale jeho partie silně připomínala první kolo: soupeř bílými obětoval materiál, aby útočil přes f7 na Honzova krále. Jenže náš kapitán – ten se jen tak nějakého útoku nelekne. Postaví se na zadní jako buldok a brání a brání a brání (neštěká), a pak začne kousat sám. Tentokrát dostal ještě navíc vítanou podporu od Káji Slapničky, který na čtvrté šachovnici svého soupeře černými figurami převálcoval ve střední hře. Vedli jsme 5:2 a už se dohrávalo jen o skóre. Honza partii nakonec s klidem vyhrál, takže pohled na tabulku Krajského přeboru je po druhém kole úžasný: JSME v čele!

 

A vyhrálo i družstvo C - takže spokojenost na všech stranách a šachovnicích

 

 

 

 

 

 

 

Začínají druhá kola středočeských přeborů družstev - Béčko se štěstím, ale zaslouženě vítězí v Neratovicích:

 

Početná kralupská výprava se účastní Mistrovství Čech mládeže 2019 v Kořenově.

Podrobně o úvodu celé soutěže vypráví ve své fotoreportáži Fanda Hánl zde:

Konečné výsledky s hezkým umístěním kralupských nadějí Honzy Seidela, Tomáše Bezděka a Michala Langmaiera najdete zde:

 


V sobotu 21. prosince 2019 chystáme další ročník populárního mládežnického turnaje"O pohár města Kralupy".
Propozice si můžete stáhnout zde:

 

 

První kola soutěžního ročníku šachových družstev 2019-2020 mají kralupské týmy za sebou.

 

Áčko v krajském přeboru poměrně šťastně vyhrálo v Říčanech s tamní rezervou D, složenou převážně z mladších talentovaných hráčů. O výhru se zasloužili především Honza Štursa s Kamalem, kteří své partie vyhráli, a Pavel Popelka, který bojoval až do konce v těžké pozici o potřebnou remízu, kterou nakonec také získal - a to v situaci, kdy partii již mohl snadno vyhrát. Ale půlka bodu pro celkovou výhru přesně stačila.

 

 

 

 

Ostatním týmům už se tolik nevedlo, ale doufejme, že v dalším průběhu soutěže budou porážky z prvního kola rychle zapomenuty. Výsledky družstev v krajských soutěžích najdete na: www.chess.cz/souteze/kraj-12/rocnik-2019/

 

Termíny domácích zápasů TJ KRALUPY 2019/2020 najdete v kalendáři zde