Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Sobota 18. května 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Březen 2002

Účetní poradce informuje


PRŮMĚRNÝ VÝDĚLEK
Průměrný výdělek pro pracovněprávní účely se používá například pro náhrady mzdy při překážkách v práci, za dobu čerpání dovolené na zotavenou, pro účely náhrady škody, odstupného, hmotného zabezpečení uchazečů o zaměstnání a v dalších případech stanovených pracovněprávními předpisy.
Průměrný výdělek pro pracovněprávní účely zjišťuje zaměstnavatel
z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období. Součástí této hrubé mzdy je i mzda za práci přesčas, do odpracované doby se zahrnuje také doba práce přesčas (takže celková hrubá mzda se dělí celkovou odpracovanou dobou za uplynulé čtvrtletí).
Jako mzda se pro účely zjišťování průměrného výdělku posuzuje i odměna nebo jiný příjem poskytovaný zaměstnanci za práci v jeho zaměstnání konaném v jiném pracovním vztahu než v pracovním poměru, jako např. odměna za činnost konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele.
Rozhodným obdobím pro zjišťování průměrného výdělku pro pracovněprávní účely je předchozí kalendářní čtvrtletí, takže průměrný výdělek se zjišťuje k prvnímu dni následujícího kalendářního měsíce. Průměrný výdělek se zjišťuje vždy k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci, a k 1. říjnu.
Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 22 dnů, používá se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek se zjistí z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popř. z hrubé mzdy, které by zřejmě dosáhl, kdyby pracoval.
Průměrný výdělek se zjišťuje jako průměrný hodinový výdělek, popř. jako průměrný denní výdělek. Pravidlem je zjišťování průměrného hodinového výdělku, zákon o mzdě však nevylučuje, aby byl případně průměrný výdělek zjišťován také jako průměrný denní výdělek.
Zjištěný průměrný výdělek je vždy hrubý průměrný výdělek (zjišťuje se z hrubé mzdy). Čistý průměrný výdělek se používá např. pro účely hmotného zabezpečení uchazečů o zaměstnání nebo pro účely náhrady za ztrátu na výdělku při odškodňování pracovních úrazů nebo nemocí z povolání.
Takže průměrný měsíční čistý výdělek se zjišťuje z průměrného měsíčního hrubého výdělku odečtením zálohy na daň z příjmů fyzických osob, pojistného na sociální a zdravotní pojištění, a to samozřejmě zase za uplynulé kalendářní čtvrtletí.
Jestliže je průměrný výdělek zaměstnance nižší než minimální mzda, na niž by zaměstnanci vznikl nárok v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba průměrný výdělek použít, zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající této minimální mzdě; to platí obdobně i při používání pravděpodobného výdělku.
Z této výše průměrného výdělku se vychází také v případech, kdy se podle pracovněprávních předpisů používá v souvislosti s náhradou škody průměrný výdělek u žáků a studentů nebo u občanů se změněnou pracovní schopností, kteří nejsou zaměstnáni a jejichž příprava pro povolání (činnosti) se provádí podle zvláštních předpisů.

Jaroslava Hajtúnová, účetní poradce
tel. 0607-585186