Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Čtvrtek 16. května 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Duben 2005

Jubilejní rok



Rok 2005 s sebou přináší dvě velmi významná jubilea, která si letos připomíná společnost Česká rafinérská. První z nich představuje 10. výročí založení a existence České rafinérské jako samostatného subjektu. Sou-časně letos uplyne právě třicet let od zahájení provozu Nové rafinérie Kralupy (NRK).

Stručná historie NRK
První aktivity, týkající se zpracování ropy v Kralupech, lze
datovat do počátku 20. let minulého století, kdy svou činnost zahájila komanditní společnost Kralupská rafinérie minerálních olejů Lederer a spol.
Avšak skutečným mezníkem v historii rozvoje petrochemického průmyslu v našem regionu byl rok 1962, kdy došlo k vybudování na svou dobu moderního závodu na výrobu syntetického kaučuku Kaučuk Kralupy n.p., a to v prostorách bývalého letiště. Za logický krok pro další rozvoj petrochemické činnosti je považováno rozhodnutí o nutnosti vybudovat ropnou rafinérii, která bude svými produkty zásobovat Prahu i celý středočeský region. Z iniciativy Kaučuku n.p. rozhodlo tehdejší ministerstvo chemického průmyslu dne 10.4.1966 o výstavbě potřebné rafinérie v prostoru Kaučuku, což umožní využít vzájemných synergických efektů z činnosti obou provozů.
Záměr byl realizován v letech 1972-1975, kdy došlo nejprve k najetí zkušebního provozu, zahájení zpracování ropy a posléze, v polovině roku 1975, k dosažení plné provozní kapacity.

Desáté výročí založení České rafinérské
Vzniku samostatné společnosti ČeR předcházela složitá a zdlouhavá jednání o privatizaci rozsáhlého státního petrochemického molochu. Vzhledem k reálnému stavu v tomto odvětví, především nedostatku potřebných sofistikovaných technologií pro naplnění ekologických požadavků, provozního kapitálu a nadměrné ekologické zátěži bylo rozhodnuto o prodeji ve 2. vlně kuponové privatizace společně se vstupem strategického zahraničního investora. Potencionální partneři pak byli vládou vyzváni k návštěvě provozů a k účasti v soutěži.
Ve svém usnesení ze dne 28.9.1994 vláda souhlasila se započetím exkluzivního jednání s mezinárodním konsorciem IOC, které původně reprezentovalo společnosti, AgipPetroli, Conoco, Shell a Total.
Po odstoupení společnosti Total z konsorcia v červnu 1995 zbylí partneři vyjádřili zájem pokračovat v jednáních jak o vstupu do rafinérských částí obou klíčových podniků -Kaučuku a Chemopetrolu- tak i o převzetí podílu společnosti Total. Zbytek roku 1995 byl ve znamení vyjednávání o konkrétních podmínkách vstupu konsorcia IOC do obou rafinérií.
Pro odstartování privatizačního procesu byly na jaře téhož roku sloučeny rafinérie v Kralupech a Litvínově a tím založena společnost ČESKÁ RAFINÉRSKÁ , a. s. se sídlem v Litvínově a základním kapitálem 3 milióny Kč. Vlastní podnikatelskou činnost nová společnost zahájila k 1.1.1996 a o tři měsíce později do ní právně vstoupili tři zahraniční akcionáři, čímž byl vytvořen společný podnik čtyř akcionářů se základním kapitálem 9,36 miliardy Kč.

Pro důstojné připomenutí obou mezníků připravila Česká rafinérská řadu akcí jak pro zaměstnance, vlastníky a další partnery, tak i pro veřejnost. Ta si jistě nenechá ujít jedinečnou příležitost navštívit kralupskou rafinérii při Dni otevřených dveří, který společnost ve své dosavadní historii uspořádá vůbec poprvé. O podrobnostech vás budeme informovat v příštích číslech Zpravodaje.


S využitím materiálů České rafinérské zpracovala Barbora Vondrušková