Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Pátek 26. dubna 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Listopad 2002

Účetní poradce informuje


OKRUH FYZICKÝCH OSOB A JEDNODUCHÉ ÚČETNICTVÍ II.
Ve Zpravodaji č. 6/2002 jsem informovala o vedení účetnictví pro fyzické osoby, které provozují tzv. „jinou samostatnou výdělečnou činnost“, a musí tedy vést podvojné účetnictví.
Jedná se o příjmy z nezávislého povolání, které není živností, např.: sochař, zpěvák, hudebník, příjmy autorů,
tlumočník, soudní znalec, spisovatel apod.
Tento okruh fyzických osob se tedy dočkal novely zákona a i nadále má možnost účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví, podotýkám možnost, ne povinnost.
Pokud ale jde o účtování o majetku a závazcích, musím konstatovat, že možnost použít soustavu jednoduchého účetnictví osobám s příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti (nejsou podnikateli) zákon o daních z příjmů ani zákon o účetnictví výslovně nepovoluje. Jak ale mají postupovat? Mají snad účtovat majetek v podvojném účetnictví a příjmy a výdaje v jednoduchém účetnictví?
To je samozřejmě nemožné. Ale nebudeme dělat ukvapené závěry, určitě to vyřeší další novela zákona o daních z příjmů.
Na okraj lze ještě uvést, poznámku, že z textu novely zákona o daních z příjmů vlastně ani není zřejmé, jaké příjmy a jaké výdaje v jednoduchém účetnictví má zákon na mysli. Jedná se o peněžité příjmy a výdaje, o kterých má poplatník dle § 7 odst. 15 zákona o daních z příjmů účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví? Určitě ne, protože k účtování potřebujeme i příjmy a výdaje nepeněžní, např. odpisy, zákonné rezervy apod.
Na závěr tedy jen zbývá shrnout, abychom měli alespoň částečně jasno, že poplatníci, kteří pobírají příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, zařazené pod § 7 odst. 2 zákona o daních z příjmů, mohou i v roce 2002, 2003 a snad i v letech následujících účtovat v jednoduchém účetnictví.

Příště se zaměříme na hmotný majetek, jehož vstupní cena je vyšší než 40 000,- Kč a použitelnost delší než jeden rok. Co myslíte, musí se o hmotném majetku s cenou vyšší než 40 000,- Kč účtovat vždy jen o odpisech nebo lze účtovat přímo do nákladů (výdajů) hned při pořízení?


Jaroslava Hajtúnová, účetní poradce
tel.: 607 585 186