Kralupy

  Home   |   Kalendář akcí   |   Kultura   |   Sport   |   Zpravodaj   |   Kralupské firmy   |   Hokejbal   | Pátek 26. dubna 2024   
 Zpravodaj





Zpravodaj > Květen 2002

Jsou bytová družstva stabilnější než jiné typy společností?


V poslední době jsme často svědky líčení katastrofického stavu bytových družstev, což však neodpovídá skutečnosti a dosavadním zkušenostem. Pokud je známo, do úpadku se dostalo jediné bytové družstvo, a to ještě prokázanou trestnou činností, která však nemá příčinu v družstevním systému, ale v pochybení jednotlivce. To
je možné považovat spíše za znak značné stability družstev ve srovnání s jinými typy společnosti, které v průběhu desetiletí krachovaly po stovkách (včetně bank a fondů) a připravili lidi o značný majetek. Přesto je vedena proti družstvům kampaň a neseriozně je jediný případ do omrzení varujícím způsobem připomínán a vyzdvihován.
Bytová družstva a družstva vůbec nepadnou a budou i po třetí tisíciletí legální strukturou, která do společnosti patří. O tom svědčí nejen jejich historie, ale i současné zkušenosti ze zahraničí. Zejména v Evropě představují družstva důležitou součást hospodářského systému a jejich počet spíše narůstá.
Je zajímavé, že družstevní hnutí, zvláště v bydlení, bylo již nejméně třikrát využito (zneužito) k řešení bytové politiky a úkolů státu. V době vzniku první republiky, jako nejvhodnější způsob kooperativního sdružování občanů. V době tzv. reálního socialismu stát využil družstevnictví a to se opět stalo součástí bytové koncepce. Při masové výstavbě v 80 letech vznikla družstva, která fungují dodnes. V současné době jsme na jedné straně svědky združstevňování obecního a podnikového bytového fondu a na druhé straně zpochybňování a napadání fungujícího systému. Opět je využívána družstevní forma při privatizaci, zřejmě jako nejvhodnější.
Potrvá delší čas než lidé pochopí, v čem vlastně družstevnictví spočívá a než se naučí uplatnit a prosadit svá práva cestou družstevní demokracie. Samozřejmě může docházet i ke kolizím a selhání jednotlivců. Nejde však o chybu systému, který si dokázal vytvořit za dobu své existence dostatečné ochranné prostředky. Družstva organizovaná ve sdruženích či svazech jsou mnohem lépe informována a chráněna než nově vznikající „divoké“ družstevnictví bez metodické pomoci.
Družstevní vztahy v bydlení nepochybně výrazně ovlivnil zákon 72/94 Sb. (zákon o vlastnictví), který podstatně zasáhl do vlastnictví právnických osob (bytových družstev). V jeho důsledku došlo a dochází ke složitým spoluvlastnickým vztahům v domě a základní družstevní principy byly narušeny. Tento zákon nevzešel z družstevnictví, ale je výsledkem práce poslanecké sněmovny. Tam nejsou domýšleny dopady přijatých norem a zákonů.
Kampaň proti bytovým družstvům vyvolává u některých členů pochybnosti a obavy a místo, aby se zaměřili na problém oprav a údržby bytového fondu, hledají jistotu v případném převodu bytu dosud družstevního do svého vlastnictví a vycházejí z bláhových představ, že se spoluzodpovědnosti za celý dům, kterou bytová družstva uplatňují, vyhnou. Tato představa je velice zavádějící. Bytová družstva jsou totiž zákonem dobře upraveným správcem společného vlastnictví všech členů. Budoucí vlastníci musí akceptovat určitá omezení, jako např. vznik právnické osoby - společenství vlastníků. V právní úpravě společenství vlastníků je tolik nedostatků, že jsou obavy, jestli případná novela, která by tyto nedostatky odstranila, přijde včas.
Jako příklad uvádím, že vlastník bytu odpovídá za závazky společenství veškerým svým majetkem, včetně bytu, který má ve vlastnictví člen - nájemník jen do výše trojnásobku členského vkladu. V tomto případě je situace vlastníka podstatně horší než člena - nájemce družstevního bytu, přičemž bych mohl uvádět další příklady.
Závěrem tohoto článku chci za představenstvo a kontrolní komisi SBD Kralupy nad Vltavou ubezpečit všechny členy, že bytové družstvo vykazuje takové výsledky v hospodaření, které dávají členům dostatečné záruky, že není ohrožena jejich majetková účast (byt, garáž apod.) a nemusí se obávat případné likvidace, konkurzu apod. Výrazně je třeba podtrhnout tu skutečnost, že SBD Kralupy nad Vltavou nepatří mezi družstva, která podnikají a tak nevystavuje své členy riziku. Bylo by vhodné tuto skutečnost si uvědomit a nepodléhat mediálním kampaním. Vždyť mimo jiné právo požádat o převod bytu do vlastnictví je zákonem zaručeno do roku 2010.

Ladislav Šnýdr
předseda představenstva SBD Kralupy nad Vlt.